سالانه پنج‌صد معتاد در بدخشان تداوی می‌شوند

سالانه پنج‌صد معتاد در بدخشان تداوی می‌شوند

بر اساس آمار تخمینی ریاست صحت عامه‌ی بدخشان سالانه پنج‌صد معتاد در بدخشان در چهار مرکز تداوی معتادان تداوی می‌شوند.

مسوولان صحی در بدخشان می‌گویند که تداوی معتادان در چهار مرکز که در ولسوالی‌های شغنان، بهارک و مرکز بدخشان موقعیت دارند، انجام می شود، اما با توجه به میزان بلند شمار معتادان و رو آوردن دوباره‌ی تداوی شده‌گان به مواد مخدر این چهار مرکز پاسخ‌گوی نیازمندی معتادان در بدخشان نیست.

داکتر نوشین گهر کریمی، معاون صحت عامه‌ی بدخشان می‌گوید که اکثر کسانی که در مراکز یادشده تداوی می‌شوند، پس از برگشت به جامعه دوباره به مواد مخدر روی می‌آورند و دلیل عمده آن دسترسی ساده به مواد مخدر و نبود کار است.

وی می‌گوید که ما هر معتاد را چهل و پنج روز تحت درمان قرار می‌دهیم و پس از آن به عنوان یک فرد سالم به جامعه باز می‌گردد، اما پس از سه ماه دوباره معتاد شده و مراجعه می‌کند و ما شاهد استیم که ۹۵ درصد از تداوی شده‌گان دوباره به مواد مخدر رومی‌آورند.

این مقام اداره صحت عامه‌ی بدخشان می افزاید که باید شمار مراکز تداوی معتادان در بدخشان بیشتر شود تا همه معتادان خصوصاً زنان و کودکان معتاد بتوانند به خدمات ترک اعتیاد و مراکز تداوی معتادان دست‌رسی داشته باشند.

در جمع چهار مرکز تداوی معتادان در بدخشان، تنها یک مرکز تداوی زنانه و کودکان را در ولسوالی بهارک داریم و زنان از سایر ولسوالی‌ها نمی‌توانند به این مرکز دسترسی داشته باشند.

در بدخشان بر اساس آمارهای که از سوی ادارات محلی ارائه شده است، شمار معتادان به مواد مخدر به ۲۵ هزار نفر می‌رسد. اعتیاد به مواد مخدر در بدخشان به یک معضل اجتماعی مبدل شده است.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق 

 

خواندن 287 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)