بیشتر از ۲۲ درصد کودکان زیر سن پنج سال در بدخشان سوء تغذی اند

بیشتر از ۲۲ درصد کودکان زیر سن پنج سال در بدخشان سوء تغذی اند

بیشتر از ۲۲ درصد کودکان زیر سن پنج سال در بدخشان به سوء تغذی حاد مبتلا اند. فقر اقتصادی و عدم تغذیه با شیر مادر در دوران کودکی دلیل ابتلا به سوء تغذی خوانده می‌شود.

داکتر احمد جاوید محبی، مسوول تغذیه در ریاست صحت عامه بدخشان می‌گوید که براساس سروی که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفته بود، شمار کودکان مبتلا به سوء تغذی در بدخشان ۵۰ در صد بود، اما حالا به ۲۲ در صد کاهش یافته است.

منبع می‌گوید، نظر به سروی که سال گذشته وزارت صحت عامه به هم‌کاری یک نهاد فرانسوی انجام داد، ۲۲،۷ درصد کودکان زیر سن پنج سال به سوء تغذی حاد مبتلا هستند.

مسوول تغذی ریاست صحت عامه بدخشان می‌گوید که برنامه‌های موثری برای از بین بردن سوء تغذی در میان کودکان زیر پنج سال در جریان است و با تطبیق این برنامه میزان سوء تغذی در میان کودکان در بدخشان به حداقل خواهد رسید.

در همین حال داکتر نور خاوری، رییس صحت عامه بدخشان می‌گوید که میزان فقر اقتصادی در بدخشان بالاست و به همین خاطر از بین بردن سوء تغذی در میان کودکان زیر سن پنج سال هم دشوار است.

در بدخشان گفته می‌شود که نزدیک به هفتاد درصد جمعیت ساکن این ولایت زیر خط فقر زندگی می‌کنند و مادران هم در زمان باداری به غذای کافی دسترسی ندارند و این مسایل سبب بروز سوء تغذی در میان کودکان شده است.

 

خبرنگار: محمدشریف شایق 

 

 

خواندن 63 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)