سنت‌شکنی یک بانو در بغلان 

سنت‌شکنی یک بانو در بغلان 

زحل سیفی، نخستین بانوی است که در ولایت بغلان سنت‌شکنی کرده و بیش از دو ماه می‌شود که راننده‌گی می‌کند.

او که آمر جندر مقام ولایت بغلان نیز است می‌گوید که حالا راحت و خرسند است که بجای راننده‌خودش راننده‌گی می‌کند و با تمام سنت‌های ناپسند جامعه مبارزه می‌کند.

زحل سیفی که بیست‌وپنج سال دارد، می‌گوید که با تشویق خانواده و دوستانش راننده‌گی را آغاز کرد، وی هم‌چنان می‌افزاید که در ابتدا با مشکلات بیشتر روبرو بود ولی حالا با همه مشکلات عادت کرده و مبارزه می‌کند.

بانو سیفی خودش در حالی راننده‌گی می‌کند که تهدید مخالفان مسلح نیز در این ولایت دیده می‌شود اما وی این همه چالش‌ها را نادیده گرفته می‌گوید با وجود این که بغلان از جمله ولایت‌های ناامن کشور است، اما باز هم تا حدی زنان توانسته‌اند که به حقوق شان برسند.

وی از تمام خانواده‌ها می‌خواهد که دختر‌های خود را اجازه بدهند که راننده‌گی کنند و در جامعه نقش فعال داشته باشند.

با این حال، سیاه‌موی واعظی، که دوست نزدیک و همکار بانو زحل سیفی است، از این اقدام وی استقبال نموده می‌گوید به امید روزی است که تمام دخترخانم‌ها بتوانند راننده‌گی کنند و سنت‌های ناپسند جامعه در برابر زنان از میان برداشته شود.

در ولایت بغلان زنان دیگری نیز وجود دارند که راننده‌‌های خوبی استند اما سنت‌های ناپسند جامعه و ناامنی آنان را اجازه نمی‌دهد که خودشان راننده‌گی کنند و خانم زحل در تلاش است که به این سنت‌های ناپسند جامعه نقطه‌ی پایان بگذارند.

 

خواندن 283 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)